fbpx

Azerbejdżan – Baku miastem kontrastów, wiatru i pięknych stadionów

Na początku marca wylądowałam w stolicy Azerbejdżanu – Baku. I chociaż była to bardzo krótka i intensywna podróż, to udało się trochę o tym miejscu dowiedzieć i zrobić kilka fajnych fotek. Co warto wiedzieć, zanim się tam wybierzesz?

Baku

Baku – stolica i największe miasto Azerbejdżanu.

Ludność: 2,2 mln.

Dostęp do Morza Kaspijskiego.

Przed wylotem do Baku

✅ Wiza – musisz ją wyrobić, jeśli chcesz wjechać do Azerbejdżanu. Wniosek możesz złożyć online na stronie: www.evisa.gov.az

✅ Waluta – w Azerbejdżanie obowiązuje manat azerbejdżański. 1 manat = ok. 2,5 zł.

✅ Internet – pamiętaj, żeby przed wjazdem do Azerbejdżanu wyłączyć transmisję danych komórkowych. To kraj nienależący do UE, więc przy włączonej transmisji danych można stracić trochę pieniędzy. Opcje internetu, to albo hotelowe WIFI, albo kupno azerskiej karty na miejscu. Ja za kartę z internetem 6 GB zapłaciłam 35 azn (ok. 78 zł).

✅ Przewodnik po Baku – ja na zwiedzanie nie miałam czasu, ale na blogu Marcina Wesołowskiego znajdziecie fajny opis najciekawszych miejsc w tym mieście: www.wesolowski.co

Baku

Na miejscu w Baku

✅ Religia – Azerbejdżan jest krajem głównie muzułmańskim. Baku jest jednak miejscem, gdzie mocno odczuwa się wpływ europejskiej kultury. Można spotkać kobiety w burkach, ale spora część pań przechadza się w standardowych strojach. Kobieta z Europy, w moim odczuciu, wciąż wywołuje tam jednak jakąś sensację, bo często można spotkać się z wlepionymi w siebie oczami. Trudno się powstrzymać nawet hotelowej obsłudze.

✅ Język – w hotelach większość posługuje się angielskim, ale lokalsi kompletnie nie. Wtedy w grę wchodzi jedynie język migowy 😜

✅ Jeśli chcesz wypożyczyć auto, UWAŻAJ! W Azerbejdżanie jeżdżą, jak chcą. Na jednym pasie obok siebie potrafią jechać trzy samochody 😅 Większość z nich, co mnie nie dziwi – poobijana.

✅ Baku nazywane jest miastem wiatru i naprawdę nim jest! Zrobienie selfie jest tam nie lada wyzwaniem 😜

✅ Baku to miasto kontrastów. Poza centrum biedne domy, ogrodzone ogromnymi murowanymi płotami (są tak wysokie, że często zasłaniają okna domów i na bank nic przez nie nie widać). Płoty są tam praktycznie przy każdym domu. Widać, że Azerowie chyba bardzo cenią sobie swoją prywatność. A centrum? Zdjęcia chyba mówią same za siebie. Przepych i bogactwo. Na ulicach od starej łady, po porschaki, ferrari itp.

✅ Piękne widoki na wieżowce i morze Kaspijskie – dla tych widoków zdecydowanie warto pojawić się w Baku. Jest pięknie ❤ Zarówno nocą jak i za dnia!

Baku
Baku

✅ Złoto, złoto, złoto – Azerowie chyba mają obsesję na jego punkcie. Bardzo często dominuje tam złoty kolor, czy to w hotelach, czy na… zębach. To nie żart 😂 W Baku po raz pierwszy widziałam człowieka ze WSZYSTKI złotymi zębami!

Baku
Widok na Morze Kaspijskie w Baku. Co może zdziwić, to fakt, że spacerując przy samym morzu, możecie poczuć zapach… ropy 😱

Piłka nożna w Azerbejdżanie

Azerbejdżan, chociaż nie słynie z bardzo mocnej reprezentacji czy klubów, może się już pochwalić organizacją dużych, piłkarskich imprez. W 2019 roku odbył się tam finał Ligi Europy. Chelsea FC pokonała Arsenal 4:1, a obiekt, na którym rozegrano mecz naprawdę robi wrażenie. Zdjęcia nie udało mi się zrobić, bo tylko obok niego przejeżdżaliśmy, ale Stadion Olimpijski w Baku możecie zobaczyć tutaj:

Stadion Olimpijski w Baku
fot. Wikipedia

Finał najlepszych opinii nie zebrał i nie chodzi o poziom meczu, ale o pustki na stadionie. Na trybunach można było zobaczyć sporo pustych miejsc.

Ja w Azerbejdżanie meczyk zaliczyłam, ale w wykonaniu naszych pań. Reprezentacja Polski kobiet pokonała Azerbejdżan 5:0 i zanotowała kolejne zwycięstwo w walce o awans na mistrzostwa Europy 🙂 A na stadionie lokalsi pytali mnie o… Jakuba Jędrzejczyka, który grał w ich lidze przez 2 lata w Karabachu.

A przed Wami Sefa Stadyumu 😉 Stadion, na którym swoje mecze rozgrywa reprezentacja Azerbejdżanu.

Baku
fot. Paula Duda

Leave a Reply