fbpx

Liverpool – zwiedzanie stadionu Anfield Road

Anglia nie należy doi moich ulubionych miejsc, ale po raz pierwszy mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że Liverpoolu naprawdę warto zobaczyć. Piękne miasto i stadion Anfield Road, z którym akurat wtedy nie miałam najlepszych wspomnień ze względu na mecz w Lidze Mistrzów. Co trzeba wiedzieć przed wybraniem się na zwiedzanie stadionu Anfield Road?

1. Sprawdź dostępność stadionu

Niby oczywiste, ale wielu o tym zapomina. Stadiony nie zawsze są otwarte dla zwiedzających. Dzieje się tak np. w dniu meczowym, kiedy nie wszystkie miejsca są dostępne albo w przypadku remontów, które też się zdarzają (mnie się taki przytrafił np. na Parc des Princes w Paryżu). Na Anfield też niestety nie mogliśmy wejść wszędzie właśnie z powodu konserwatorskich prac.

Anfield Road

2. Anfield Road – cena zwiedzania

Zwiedzanie stadionu Anfield Road + klubowego muzeum to około 20 funtów (aktualny cennik: https://stadiumtours.liverpoolfc.com/tours). Można też wybrać opcję bez muzeum, ale tego nie polecam, bo traci się naprawdę duuuużo. Większe kluby mają bardzo fajne, interaktywne muzea i tak też jest w przypadku Liverpoolu. Bilet możecie wcześniej kupić online na konkretną godzinę albo na miejscu. Ja kupowałam go w kasie, bo nie miałam pojęcia, o której dotrę na miejsce.

3. Odprawa bagażu

I z tym spotkałam się po raz pierwszy, ale to też może dlatego, że pierwszy raz zwiedzałam stadion z walizką (zaraz potem śmigałam na lotnisko). Dostaje się opaskę na każdy większy bagaż (walizka, torebka, plecak), ale ma się go cały czas ze sobą, co przy większej walizce na pewno nie jest zbyt wygodne. Także jeśli możecie, nie zabierajcie bagażu ze sobą. Nie widziałam opcji zostawienia go tam w jakiejś przechowalni, a jeśli jest, to na pewno dodatkowo płatna.

4. Po Anfield Road oprowadzi Cię przewodnik

I to kolejna nowość, której doświadczyłam na Anfield Road. Przy zakupie standardowej wycieczki od razu dostaje się przewodnika. Mnie trafił się mega sympatyczny gość, który najpierw opowiedział nam o najważniejszych miejscach na zewnątrz areny, a potem już na trybunach. Sam zresztą się przyznał, że jest zagorzałym fanem “The Reds” od dziecka, więc ciekawych smaczków nie brakowało.

Nie wiem, jak padł ten gol, bo tylko stałem i płakałem ze szczęścia

Przewodnik z Anfield Road o meczu z Barceloną w LM

A, że trafiłam na Anfield Road tuż po sensacyjnym wyeliminowaniu przez Liverpool Barcelony w Lidze Mistrzów, zaczęło się od pokazania słynnego już rzutu rożnego w wykonaniu Alexandra-Arnolda: https://www.youtube.com/watch?v=buoMlAshKXQ

Anfield Road

5. Muzeum na Anfield Road

Chyba nic lepiej tego nie opisze niż zdjęcia 🙂 Ja za cel nr 1 postawiłam sobie znaleźć jak najwięcej fotek z naszym Jerzym Dudkiem, ale finalnie znalazłam ich tylko kilka przy okazji wspomnień z finału z AC Milan.

Ważne! Przewodnik nie oprowadza po muzeum. Tam już idzie się samemu.

6. Trybuna The Kop

Nie można nie wspomnieć o tym miejscu będąc na Anfield Road. Dobudowano ją do głównego stadionu w 1906 roku, jako nagrodę dla kibiców za zdobycie drugiego mistrzostwa Anglii. Przewodnik twierdził, że z niej najlepiej widać każde miejsce na boisku, a oglądając mecz po prostu płynie się razem z tłumem. Jej nazwę zaczerpnięto od małego wzgórza w Południowej Afryce – Spion Kop. W styczniu 1900 roku podczas wojny zginęło tam wielu żołnierzy z Liverpoolu.

The Kop
Kmakówna na The Kop

Więcej zdjęć z Anfield Road

⤵⤵⤵

Anfield Road

Leave a Reply