fbpx

Social media life balance w dobie pandemii

Umiejętność połączenia świata wirtualnego z rzeczywistym w obecnych czasach to naprawdę jest sztuka. Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej na to wpłynęła. Zamknięte restauracje, kina, teatry… Zostaliśmy uwięzieni we własnych domach i… TELEFONACH.

2020 podróżniczo był zaplanowany na 12 miesięcy. Pandemia, nie tylko mnie, wywróciła wszystkie plany do góry nogami. Jak zapewne większość z Was zaczęłam więcej czasu spędzać na telefonie, netflixie itp. Mając na uwadze fakt, że dodatkowo pracuję w digital marketingu, bywało i tak, że dzienny czas przed ekranem telefonu przekraczał nawet 7 godzin! 😱

Wpłynęło to nie tylko na moją kondycję fizyczną, ale też samopoczucie. Naukowo udowodniono, że zbyt długie i niezbalansowane przesiadywanie przed telefonem/komputerem powoduje m.in.:

  • problemy z koncentracją,
  • poczucie ciągłego zmęczenia,
  • problemy ze snem
  • problemy fizyczne (mrowienie rąk, bolące plecy, szyja itp.),
  • negatywne myślenie ( w 2018 roku przeprowadzono badania wśród pokolenia Z, gdzie aż 41% przyznało, że social media powodują u nich uczucie smutku, depresji albo niepokoju)

Więcej możecie przeczytać o tym chociażby w tym artykule Independent.

DLACZEGO JA O TYM PISZĘ?

Sama zajmuję się digital marketingiem od lat, ale w dobie pandemii wręcz przeraziła mnie skala nieświadomości wśród osób na co dzień korzystających z mediów społecznościowych. Zatrważające jest to, jak łatwo połykamy wszelkie wiadomości, które pojawiają się w sieci. Kompletnie nie wyryfikujemy źródła!

I żeby była jasność: MNIE TEŻ zdarza się wpaść w pułapkę fake newsów. Jestem na tym punkcie już jednak mocno przeczulona i wiem, że chociaż zajmuje to czas – naprawdę warto go poświęcić na sprawdzenie wiarygodności źródła. Tym bardziej, że jak mówią badania FAKE NEWS ROCHODZI SIĘ 6 RAZY SZYBCIEJ NIŻ PRAWDZIWA INFORMACJA.

Dlatego uświadamiajmy się nawzajem, pomagajmy i dbajmy o wiarygodny internet 🙂 Social media to też fajne i wartościowe tematy/osoby. Trzeba tylko umieć je znaleźć. Praktyczne porady w temacie świadomego i odpowiedzialnego korzystania z social media znajdziecie na moim instagramie, gdzie tłumaczę m.in. jak weryfikować źródła informacji, różnicować treści w sieci i nie dać się bezmyślnie pochłonąć wirtualnemu social media life 🙂

Leave a Reply